Łukasz Szewczyk14.10.2021 (15:59)3 komentarze

Rekordowe przychody Ekstraklasy. Kluczoym zadaniem nowy przetarg na prawa TV

• Ekstraklasa podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy posumowała sezon 2020/21, który zakończyła najwyższymi w historii skonsolidowanymi przychodami w wysokości 328,4 mln zł.
• Na walnym omówiono również plany na trwający sezon, w tym zainicjowany właśnie proces sprzedaży krajowych praw mediowych.
Ekstraklasa
- Podsumowaliśmy niezwykle trudny sezon 2020/2021, w całości naznaczony pandemią. Jednak dzięki podjętym działaniom ochronnym, dobrej współpracy z klubami, PZPN i administracją państwową zdołaliśmy przeprowadzić i dokończyć rozgrywki bez większych perturbacji. Dzięki temu mogliśmy się wywiązać ze wszystkich umów wobec naszych partnerów mediowych i marketingowych, a w rezultacie wypłacić klubom deklarowane na początku sezonu środki, a nawet 5 mln zł dodatkowych przychodów, które wypracowaliśmy w ciągu roku. W rezultacie, kluby otrzymały od nas rekordową kwotę 230,5 mln zł, czyli o 70,5 mln więcej niż przed pandemią i to mimo mniejszej liczby kolejek. W rezultacie, mimo trudności związanych z pandemią należy uznać ten rok za udany, także w kontekście budowy podwalin pod przyszły rozwój. Dzięki kontraktom mediowym obowiązującym do końca 2022/23 i przedłużonym przed startem tego sezonu najważniejszym umowom marketingowym, mamy stabilną sytuację finansową. To pozwala kontynuować projekty biznesowe i technologiczne ligi oraz wspierać kluby w ich rozwoju - mówi Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa SA.
Po zakończeniu sezonu 2020/21 Ekstraklasa podpisała nowe umowy marketingowe m.in. z partnerem tytularnym PKO Bankiem Polskim, partnerem głównym ligi - Totalizatorem Sportowym i marką Lotto, a także ze Stihl i Aztorin. Z początkiem lipca rada nadzorcza ligowej spółki powołała też na nową kadencję dotychczasowy zarząd z Marcinem Animuckim jako prezesem i Marcinem Mastalerkiem jako wiceprezesem. Będą oni przez kolejne trzy lata kierować rozwojem ligi oraz kontynuować projekty biznesowe, technologiczne i marketingowe.

- Teraz przed nami szczególnie ważny rok. Kluczowym zadaniem spółki będzie nowy przetarg na krajowe transmisje telewizyjne i pozostałe prawa mediowe. Te umowy stanowić będą bowiem główne zabezpieczenie finansowe ligi na kolejne sezony i tworzyć bazę do jej rozwoju. Prace nad tym przedsięwzięciem już trwają. Rozmawiamy z nadawcami o ich potrzebach, ale też analizujemy trendy i oczekiwania widowni. Rynek praw mediowych dynamicznie się zmienia, co jest pochodną też stale ewoluujących potrzeb kibiców i wciąż postępującej cyfryzacji. Zależy nam, by nasza liga była atrakcyjna dla różnych grup odbiorców, także dla młodych osób, dlatego wciąż rozwijamy się digtalowo i chcemy pokazywać i promować nasze rozgrywki w różnej formie. Do nowego przetargu mediowego chcemy też wdrożyć ideę marketingu 360 stopni, by móc wykorzystywać różnorodne, atrakcyjne narzędzia, które pomogą nam pozyskiwać zainteresowanie i serca kibiców dla Ekstraklasy - mówi Marcin Animucki, który kieruje pracami wokół przetargu.

Aktualnie rozrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy w Polsce kibice oglądają w telewizji dzięki Canal+ oraz TVP. Liga jest też obecna w internecie, poprzez cyfrowe kanały nadawców, ale i działania własne Ekstraklasy. Składają się na nie przede wszystkim kanały w social mediach, ligowa aplikacja mobilna, przebudowana niedawno platforma Ekstraklasa.org oraz serwis wideo-streamingowy Ekstraklasa.TV. Ten ostatni został uruchomiony w nowej wersji we współpracy z międzynarodową firmą Red Bee. Poprzez platformę Ekstraklasa.TV kibice za granicą mają dostęp live do wszystkich meczów PKO Bank Polski Ekstraklasy w krajach nieobjętych licencjami na wyłączność. Na koniec sezonu 2020/21 liczba rejestracji na platformie OTT sięgnęła 200 tys. Za rozwój tej platformy odpowiada spółka producencka Ekstraklasa Live Park.

Jednocześnie Ekstraklasa rozwija obecność w zagranicznych stacjach telewizyjnych. W poprzednim sezonie rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy były transmitowane w 17 krajach świata. Dzięki przedłużeniu większości umów i pozyskaniu kolejnych obecnie mecze PKO Bank Polski Ekstraklasy są dostępne w telewizjach w 24 krajach poza Polską. Ekstraklasa wciąż pracuje nad poszerzeniem tej skali, by zapewniać warunki do szerszej promocji ligi i źródło dodatkowych przychodów.

Komentarze (1 - 3 z 3)

jeśli zrobią taką głupotę i skumają się z Viaplay, to mogą zapomnieć o takiej kasie, bo za transmisją w TV oprócz kontraktu telewizyjnego idą zyski z kontraktów reklamowych. A kto będzie chciał się reklamować w jakimś niszowym serwisie w przeciętnej jakości?
 0  
Przede wszystkim należy przetarg rozgraniczyć - osobno na TV, osobo na internet, osobno na aplikacje mobilne itp. Wtedy ESA zostanie w jakiejś telewizji, a nie pójdzie w zapomnienie, jeśli trafi do Vajapleja.
 1  
Masz rację, sport ma być w TV, bez opóźnień, 30 sekund po czasie to nie jest transmisja na żywo!
 0