Łukasz Szewczyk19.01.2021 (10:03)7 komentarzy

Premiera radiowego serialu dokumentalnego "Piecza" w TOK FM. O dzieciach, które głosu nie mają

• We wtorek (19 stycznia 2021 roku) swoją premierę będzie mieć "Piecza".
• To radiowy serial dokumentalny, w którym co wtorek przez cztery kolejne tygodnie Michał Janczura opowie o pieczy zastępczej - systemie, do którego co roku trafiają setki dzieci.
Serial "Piecza" w TOK FM
W czerwcu 2019 r. asystentka rodziny z Piaseczna zgłasza, że sześciorgu rodzeństwa dzieje się krzywda, że trzeba je zabrać z domu rodzinnego. I że zabezpieczyć trzeba także mieszkające tam psy. Pięć miesięcy później, w listopadzie psy są już bezpieczne. Dzieci na pomoc muszą czekać jeszcze cztery miesiące - aż do lutego 2020 r.
Radiowy serial "Piecza" opowiada o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem. Przez pryzmat historii konkretnych dzieci i konkretnych rodzin autor dokumentu Michał Janczura wyjaśnia, jak skonstruowany jest system pieczy zastępczej, do którego trafiają dzieci opuszczające rodziny biologiczne. A także jak bardzo, nieraz za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu, system stara się ich do siebie nie przyjąć.

Każdy z odcinków serialu poświęcony jest innej części tego systemu - zmieniać się w nich będą bohaterowie, czyli odwiedzane przez Michała Janczurę rodziny i przepytywani z procedur urzędnicy. Słuchacze usłyszą nieraz wstrząsające historie dzieci, których zawiodły najbliższe im osoby. Niestety, nie wszystkie z tych opowieści mają szczęśliwe zakończenie.

Pierwszy odcinek "Pieczy" zatytułowany "Rodzina jest święta", to brama do systemu. Pojawią się w nim już konkretne przykłady rodzin, dzieci i ich historii, które bywają tak nieprawdopodobne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły lub wciąż wydarzają się naprawdę.

Co wtorek, przez cztery kolejne tygodnie, na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM redakcja rozgłośni publikować będzie kolejne odcinki serialu. Premiera pierwszej części nastąpi 19 stycznia w samo południe. Oprócz tego pierwszy odcinek "Pieczy" będzie dostępny też w ramach podcastu TOK FM Select na platformach podcastowych.

Serialu "Piecza" będzie można również posłuchać na antenie TOK FM - kolejne odcinki emitowane będą w dniu premiery w ramach audycji "Mikrofon TOK FM" po godzinie 20:00.

To pierwszy radiowy serial dokumentalny przygotowany przez Radio TOK FM i Grupę Radiową Agory oraz udostępniany w takiej formule.

Autorem i prowadzącym serial dokumentalny "Piecza" jest dziennikarz Radia TOK FM Michał Janczura; w researchu wspomagał go Michał Tomasik. Za produkcję odpowiada Magdalena Birecka, a za udźwiękowienie serialu Jarek Gawlik. Grafiki i identyfikację wizualną serialu przygotował Andrzej Piłatowicz.

Premierę serialu "Piecza" wspiera promocja antenowa w Radiu TOK FM, a także kampania na antenie stacji, na tokfm.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych TOK FM.

Komentarze (1 - 7 z 7)

Popatrzcie ludzie - Tusk gada po lewacku/niemiecku a ja nawet z Ojczystego Polskiego miałem w szkole dwuje
 4  
Popatrzcie ludzie - Tusk gada po lewacku/niemiecku a ja nawet z Ojczystego Polskiego miałem w szkole dwuje
Tusk prawił jakby składał hołd pruski. Strasznie słabe to było, nie przystoi byłemu premierowi RP
 8  
dziś strajk kobiet. Czy Pisowski mizogin znów da rozkaz do pałowania ??
 5  
johny'B
hołd pruski złożył lewacki prus Albrecht Polskiemu Królowi Zygmuntowi, a nie odwrotnie. Taki z ciebie historyk jak z koziej dupy mandolina. Flachahahaha+
 5  
Tusk prawił jakby składał hołd pruski. Strasznie słabe to było, nie przystoi byłemu premierowi RP
Lepsze jest moralizowanie z Bogiem na ustach, a w 4 ścianach znęcanie o2.pl/informacje/przewodniczacy-pis-na-dolnym-slasku-zatrzymany-przez-policje-6599235027643360a
 5  
Myśle że te flachy+ niebawem sie sKOńczą jak do wladzy dojdzie pewna KOalicja.PO co nam.to wszystKO?Kiedyś nie było nic,a władza miała wszystKO!!!
 1  
^ socjale+ to myśl iście Pisowsko-patriotyczna, a licznik długu publicznego bije. Na rok 2020 to 1bln 97mld zł, a w tym roku ma być ponad 1,5bln. Gdzie jest granica? Ale co to bezmyślnego pis-owca obchodzi...,
 5