Łukasz Szewczyk17.02.2021 (17:06)brak komentarzy

Obchody 100-lecia Przeglądu Sportowego z Plebiscytem "Sportowiec 100-lecia"

• Zainaugurowano obchody 100-lecia Przeglądu Sportowego oraz ogłoszono założenia Plebiscytu, w którym zostanie wybrany Sportowiec 100-lecia.
• Wśród stu nominowanych znajdą się triumfatorzy dotychczasowych plebiscytów na sportowca roku oraz inni wybitni zawodnicy wybrani przez Kapitułę Plebiscytu.
Sportowiec 100-lecia
Podczas specjalnego programu o plebiscycie opowiedział redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego" Paweł Wołosik oraz Maciej Petruczenko, honorowy redaktor naczelny Przeglądu Sportowego.
- Jest mi niezmiernie miło, że w roku stulecia gazety pełnię funkcję redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego. Z tego miejsca chciałbym podziękować absolutnie wszystkim ludziom pracującym przy wydawaniu Przeglądu Sportowego w ciągu tych stu lat. Będąc małym chłopcem ucząc się liter z mojej ukochanej gazety nie mogłem marzyć, że przyjdzie mi kierować redakcją w jej historycznym czasie. Dziś startujemy z Plebiscytem na Sportowca Stulecia. Właśnie powstaje lista 100 najwybitniejszych sportowców. Wśród nich z automatu mają miejsce triumfatorzy wszystkich dotychczasowych Plebiscytów. Z setki nazwisk kapituła, którą stanowić będą dziennikarze PS, Onetu i ambasadorowie sportu, wyłoni finałową dwudziestkę, na którą głosy oddawać będą Czytelnicy za pomocą strony internetowej i kuponów w Przeglądzie Sportowym. Przewidzieliśmy też dodatkowe kategorie. Będzie ich sześć: olimpijczyk stulecia igrzysk letnich, olimpijczyk stulecia igrzysk zimowych, piłkarz stulecia, drużyna stulecia, trener stulecia i wydarzenie stulecia - powiedział Paweł Wołosik, redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego".

- "Przegląd Sportowy" jest moim zdaniem zabytkiem kultury narodowej - podkreślił Maciej Petruczenko, honorowy redaktor naczelny, dziennikarz z ponad 50-letnim doświadczeniem w "Przeglądzie Sportowym" - Już w pierwszych latach "Przeglądu Sportowego" publikowali na naszych łamach znakomici literaci, a Kazimierz Wierzyński, wybitny poeta, był redaktorem naczelnym. Splot Przeglądu Sportowego z kulturą był niesłychanie ścisły, artyści gościli w redakcji - powiedział Maciej Petruczenko.

Ogłoszony podczas programu Plebiscyt związany jest z obchodami 100-lecia Przeglądu Sportowego, którego pierwszy numer pojawił się 21 maja 1921 roku.
- Dla mnie sportowcem stulecia jest Irena Szewińska, lekkoatletyka to też globalna dyscyplina. Od roku męczymy się na meczach bez publiczności. Im wcześniej tym lepiej, gdy wrócimy do normalności i oklaskiwania sportowców na stadionach. Mam nadzieję, że szybko wrócimy do normalnej formy wręczania nagród, Balu Mistrzów Sportu i jajecznicy nad ranem, bo to też jest bardzo ważną częścią Plebiscytu - powiedział Zbigniew Boniek, zwycięzca Plebiscytu z 1982 r.

Plebiscyt związany jest właśnie z obchodami 100-lecia Przeglądu Sportowego, którego pierwszy numer pojawił się 21 maja 1921 roku. Wśród stu nominowanych znajdą się wszyscy triumfatorzy tradycyjnych plebiscytów na sportowca roku oraz inni wybitni zawodnicy wybrani przez kapitułę złożoną ze znawców sportu. Do głosowania za pośrednictwem strony internetowej i kuponów drukowanych w gazecie kapituła wytypuje 20 sportowców. Głosowanie rozpocznie się w kwietniu i potrwa kilka tygodni aż do zaplanowanej w maju finałowej gali, na której poznamy najlepszych z najlepszych. W Plebiscycie pojawią się także kategorie dodatkowe: trener stulecia, drużyna stulecia, wydarzenie stulecia i inne.

Głosowanie rozpocznie się w kwietniu i potrwa do finałowej gali w maju, podczas której poznamy Sportowca 100-lecia.