Łukasz Szewczyk18.10.2021 (10:05)brak komentarzy

"Lista jest tylko jedna". Nowa Lista Piosenek 357 i koncert dla Słuchaczy

• "Lista jest tylko jedna" - to hasło promujące nową formułę Listy Piosenek 357 - jednej z najbardziej lubianych audycji w ramówce Radia 357.
• W ramach jej promocji Radio 357 organizuje specjalny koncert dla Słuchaczy i Patronów, który odbędzie się 26 października.
Katarzyna Borowiecka i Marcin Łukawski
"Lista Piosenek 357" to jedna z najbardziej lubianych audycji w ramówce Radia 357. W każdy piątek o godz. 19:00 Marcin Łukawski prezentuje zestawienie najpopularniejszych utworów. Do tej pory słuchacze wyłaniali je głosując na kartkach pocztowych. Od kilku miesięcy trwały prace nad systemem głosowania online. Zostanie on uruchomiony w piątek, 22 października.

- I właśnie 22 października zrobimy ostatnią audycję w dotychczasowej formule. Będzie to podsumowanie wszystkich czterdziestu notowań "Listy na kartki". Zaprezentujemy utwory, które od stycznia cieszyły się największą popularnością wśród słuchaczy. W ten sposób zamkniemy ten etap i otworzymy nowy. Kolejne notowanie będzie miało nr 1 i zostanie wyłonione w całości przez społeczność Patronów, głosujących po raz pierwszy online. Wyniki zaprezentujemy 29 października - mówi Marcin Łukawski, prowadzący LP357.


Nowy kształt LP357 promuje hasło "Lista jest tylko jedna".


W ramach promocji nowej Listy Piosenek 357 ekipa Radia 357 organizuje specjalny koncert dla Słuchaczy. Jest on podziękowaniem Piotrowi Baronowi, Bartoszowi Gilowi, Markowi Niedźwieckiemu i Halinie Wachowicz. Organizacja takiego wydarzenia została zapowiedziana na samym początku zbiórki środków na uruchomienie Radia 357.

- Z powodu pandemii musieliśmy poczekać z realizacją koncertu. Robimy go teraz. Będzie kameralny, bo takie okoliczności, ale to nie liczba krzeseł na widowni ma tu znaczenie. Tak naprawdę przygotowaliśmy miejsce dla każdego - cały koncert będzie transmitowany, także w formie video. Bo to jest święto wszystkich Słuchaczy i Patronów. Nieliczne miejsca na sali zajmą twórcy i przyjaciele Listy oraz mecenasi i Patroni, którzy wybrali próg wsparcia gwarantujący udział. A kilkadziesiąt podwójnych zaproszeń przekazaliśmy na aukcję charytatywną. Uzyskane w ten sposób środki w całości trafią do Fundacji Kultury bez barier. Dzięki temu dobro od Patronów, którzy nas finansują popłynie dalej - mówi Katarzyna Pruchnicka z zarządu Radia 357, odpowiedzialna za ofertę programową.

Podczas koncertu wystąpią: Daria Zawiałow, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski oraz Ewa Bem.

- Udział Pani Ewy Bem to dla nas wielkie wyróżnienie i wielka radość. Zadbaliśmy, by koncert miał unikatowy przebieg i został z nami na długo. Dlatego zwróciliśmy się do Andrzeja Smolika, autora oprawy muzycznej Radia 357 i specjalisty od tego typu artystycznych spotkań. Przygotował absolutnie wyjątkowe aranżacje utworów. Tak nie brzmiały i nie zabrzmią już nigdzie indziej. Wśród nich utwór finałowy. Powiem to, mimo, że to trochę wyświechtane określenie - to będzie petarda - mówi Piotr Stelmach, koordynujący pracę redakcji muzycznej.

Koncert poprowadzą dziennikarze Radia 357 - Katarzyna Borowiecka i Marcin Łukawski. Do sfinansowania koncertu Radio 357 pozyskało honorowych mecenasów: Santander Bank Polska i Otodom.

Lista Piosenek 357 będzie tak jak do tej pory dostępna dla każdego - jak wszystkie audycje Radia 357. Notowanie będzie wyłaniała społeczność 34 tysięcy Patronów, korzystając z przygotowanego specjalnie do tego celu systemu do głosowania online.

- Za nami tygodnie prac programistycznych, konsultacji, testów. Pozornie to nieskomplikowany projekt. Ale już po spisaniu specyfikacji, która zajęła nam kilkadziesiąt stron wiedzieliśmy, że to poważne zadanie. I sześciocyfrowy budżet. Ale tu nie było miejsca na kompromisy. Chcieliśmy mieć przejrzysty, stabilny i bezpieczny system. Szczególnie istotna była jego odporność na próby nieuczciwego głosowania z wielu kont. Dlatego zdecydowaliśmy, że głosowali będą Patroni. To duża, 34-tysięczna społeczność, zweryfikowana podczas płatności na Patronite. To też osoby, dzięki którym system mogliśmy stworzyć. Uznaliśmy, że zasada "wszyscy słuchają - Patroni głosują" będzie najbardziej fair - mówi Ewa Mieczławska z zarządu Radia 357, odpowiedzialna za prace nad głosowaniem online.

Pierwsze notowanie wyłonione online przez Patronów pojawi się na antenie 29 października.