Łukasz Szewczyk13.11.2022 (12:25)2 komentarze

Listopad w Canal+. "The Office PL 2", "Powrót do tamtych dni", "Mój dług", "To musi być miłość"

• Najważniejsze premiery Canal+ na listopad
"To musi być miłość" / fot. Aleksandra Grochowska
"To musi być miłość" / fot. Aleksandra Grochowska
Najważniejszą premierą miesiąca jest "The Office PL 2" (cały sezon już w Canal+, telewizyjna premiera 18 listopada w Canal+ Premium). Drugi sezon to przede wszystkim motyw walki o awans do Warszawy, gdzie zwolniło się jedno miejsce w zarządzie spółki. Obecni ko-prezesi "Kropliczanki", Michał (Piotr Polak) i Patrycja (Vanessa Aleksander), będą rywalizowali na wielu płaszczyznach o możliwość przeprowadzki do Stolicy. Oprócz tego zobaczymy wiele pobocznych wątków poruszających się w podobnej do pierwszego sezonu stylistyce komediowej. Zobaczymy między innymi, jak święto Halloween poróżniło pracowników, szef Kropliczanki zaprezentuje wyjątkową lekcję edukacji seksualnej w swoim wykonaniu, a także poznamy historię tęczowej etykiety, która wywołała niemały skandal. Te i inne przygody będą nas śmieszyć i zaskakiwać w dwunastu odcinkach drugiego sezonu. W drugim sezonie nie zabraknie także gościnnych udziałów gwiazd i nietuzinkowych postaci. Epizodyczne role zagrają między innymi Piotr Cyrwus czy Maciej Musiałowski, a także osoby znane z działań społecznych jak Wojtek Sawicki, prowadzący bloga "Life On Whlz".
"Polowanie na mafię 3" (od 21 listopada). Trzeci sezon kryminalnego dramatu o nierównej walce, jaką włoscy stróże prawa od dziesięcioleci toczą z mafią. Gdy w latach dziewięćdziesiątych po raz pierwszy zdecydowali się stawić czoła bossom przestępczego świata, a nie tylko łapać drobnych przestępców, wszystko się zmieniło. Specjalna antymafijna jednostka policji z Palermo stała się postrachem przestępców, ale także ich celem. Opowiada o tym serial oparty na autobiograficznej książce "Polowanie na mafię" Alfonso Sabelliego, który przez lata pracował w tej jednostce, a potem odsłonił jej kulisy we wstrząsającym książkowym reportażu. Obok kultowej już "Gamorry", to jedna z najlepszych i najuczciwszych produkcji o włoskiej mafii.

Wśród serialowych propozycji "Święta u Moodych" (od 22 listopada). Moody to raczej dysfunkcyjna rodzina, która ma problemy z przebywaniem pod jednym dachem. Kiedy więc na święta do domu wraca Dan od razu można się domyślić, że będzie to naprawdę niezapomniany okres w roku. Ten sześcioodcinkowy amerykański miniserial to remake popularnej australijskiej komedii, której akcję przeniesiono do Chicago. Dzięki świetnym komediowym aktorom od pierwszej sceny dostajemy prawdziwy popis humoru i zabawy, której nie spodziewalibyśmy się po klasycznej świątecznej rozrywce.

"Bez powrotu" (od 20 listopada) to miniserial o rodzinnych wakacjach w Turcji, które zmieniają się koszmar, gdy nastolatek zostaje oskarżony o poważne przestępstwo. Przeciętna czteroosobowa brytyjska rodzina wybiera się na upragnione wczasy w Turcji. Słońce, kąpiele, błogie leniuchowanie. Wakacje marzenie. Wszystko jednak zmienia się w koszmar, gdy pewnego dnia nastoletni syn zostaje oskarżony o poważne przestępstwo. Sytuacja z godziny na godzinę staje się przerażająca. W obcym kraju, w obcej kulturze i pod wymogami innego prawa rodzice okazują się bezradni. Czy mają jeszcze jakieś szanse na powrót do dawnego życia?

"Trigger Point. Stan zagrożenia" (od 23 listopada) to brytyjski serial policyjny o pracy specjalnego oddziału londyńskiej policji zajmującego się zagrożeniami bombowymi. Główną bohaterką tego sześcioodcinkowego kryminalnego thrillera jest Lana Washington, weteranka wojny w Afganistanie, której wojskowe doświadczenie w rozbrajaniu bomb bardzo przydaje się podczas służby w policji. Lana natrafia na godnego przeciwnika, który świetnie zna się na konstruowaniu rozmaitych ładunków wybuchowych stanowiących zagrożenie dla mieszkańców stolicy. Życie Lany, jej partnerów z pracy i wielu cywilów wiele razy znajdzie się w niebezpieczeństwie, bo przecież nie każdą bombę da się rozbroić na czas...

FILM
"Powrót do tamtych dni" to historia Tomka, który mieszka z mamą i czeka na powrót ojca z Ameryki. Gdy ten pojawia się ze stertą prezentów przez chwilę wydaje się, że rodzina ma wreszcie szansę na spokojne i dobre życie. Niestety choroba alkoholowa Alka coraz poważniej wpływa na ich codzienność. Tomek musi szybko dorosnąć i zmierzyć się z problemami, które z pewnością nie kojarzą się ze szczęśliwym dzieciństwem. Poważny, a zarazem nostalgiczny film Konrada Aksinowicza, to jedna z najciekawszych oraz najdojrzalszych produkcji polskiego kina ostatnich miesięcy. Widzowie i krytycy docenili zwłaszcza kreację Macieja Stuhra w roli borykającego się z chorobą Alka, za którą otrzymał nagrodę Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska.

"Jakoś to będzie" to współczesna polska komedia o trzech przyjaciołach nieudacznikach. Ich pretensjonalne i prowincjonalne życie trwa już ponad trzydzieści lat, ale niewiele się w nim dzieje. Wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku i kombinują, jak coś osiągnąć, ale nic im nie wychodzi. Tym razem jednak planują wziąć się w garść. Czyżby wreszcie były szanse na przełom? Czy to tylko pomysł na jeszcze większą wtopę?

"Mój dług" (od 19 listopada). Młody przedsiębiorca Sławomir Sikora prześladowany przez bandytę zabija go i zostaje skazany na 25 lat więzienia. Ta historia stała się podstawą słynnego filmu Krzysztofa Krauzego "Dług". Teraz poznajemy dalsze losy Sikory, który musi poradzić sobie w więzieniu w środowisku recydywistów skazanych za najcięższe zbrodnie. Czy odizolowany od bliskich, pozbawiony nadziei znajdzie w sobie dość sił, by przeżyć? W walce o zachowanie godności i człowieczeństwa wspierają go: poznany w więzieniu uciekinier z Legii Cudzoziemskiej skazany za zabójstwo i działaczka na rzecz praw człowieka.

"To musi być miłość" (od 26 listopada). Komedia romantyczna, w której trzy dorosłe siostry podczas wyjazdu z matką mają czas, aby jeszcze raz przemyśleć swoje życie i związki, w których się znalazły. Decyzje trzeba będzie podjąć sprawnie, bo do każdej z nich szybko dołącza partner, błagając o kolejną szansę i licząc na przebaczenie rozmaitych grzeszków. Panowie zabierają się więc za ponowne zdobywanie serc swoich wybranek. Czy będą w tym na tyle dobrzy, by wpłynąć na decyzję bohaterek?

"Nawet myszy idą do nieba" (od 27 listopada) to uroczy uniwersalny film animowany o przyjaźni niemal niemożliwej. Bo czy mysz i lis mogą się zaprzyjaźnić? Cóż, na tym świecie to bardzo mało prawdopodobne, choć może przecież istnieć jeszcze jakiś inny świat. I o tym właśnie opowiada ten film. Czmyszka i Rudeusz trafiają do nieba, a przecież tam nie istnieją naturalne instynkty i wszystko może się przydarzyć. Również taka przyjaźń... Pierwsze spotkanie bohaterów nie kończy się dobrze (chyba, że za pozytywne zakończenie uznamy, że oboje trafiają do nieba), ale tam... To zupełnie nowe otwarcie i szansa na mnóstwo nowych przygód (i to takich nie z tej ziemi), podczas których będą mogli stawić czoła swym słabościom i uprzedzeniom. I odnaleźć prawdziwego przyjaciela.

"Ups 2! Bunt na arce". Kontynuacja sympatycznej animacji "Ups! Arka odpłynęła" - dalsze przygody Finiego i Idy. Po tym jak wydawało się, że wszystko się dobrze skończyło a zwierzęta znalazły się na arce pora na kolejną porcję kłopotów. Bo przecież wciąż mamy potop. W efekcie serii nieporozumień i błędów (mniejsza z tym czyich) nasi bohaterowie nagle zostają wyrzuceni za burtę i rozdzieleni przez fale. Na szczęście i Fini i Ida trafiają na ląd, ale to wcale nie oznacza końca ich kłopotów. Tym bardziej, że w oddali widać coraz mocniej dymiący wulkan. Fini musi nie tylko uratować poznanych na wyspie przyjaciół, ale jeszcze odnaleźć Idę oraz pozostawioną na Arce rodzinę.

"Vortex". Najnowszy film jednego z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina, Garpara Noe, to opowieść o starości. O tym, jak nieporadnie i niechętnie żegnamy się ze światem. Bohaterami tego filmu jest starsze małżeństwo - on schorowany próbuje dokończyć książkę o kinie, ona traci coraz bardziej kontakt z rzeczywistością na skutek demencji. To ich wspólna, a zarazem osobna historia. Noe podzielił ekran na pół, bo dzięki temu ani na chwilę nie spuszczamy z oczu obojga bohaterów, towarzysząc im zarówno we wspólnych chwilach, jak i tych, gdy się tracą z pola widzenia. Podobnie jak w swych słynnych seksualnych filmach Noe i tym razem stawia na twardy realizm i nie oszczędza widzów.

DOKUMENT
"Nagi instynkt - seks, śmierć i Sharon Stone". "Nagi instynkt" to jeden z najważniejszych filmów lat dziewięćdziesiątych. Odważny thriller erotyczny Paula Verhoevena był przełomowym momentem dla kina popularnego i dorosłych widzów. Na ekranie królowały seks, nagość, zbrodnia i Sharon Stone. Bez niej ten film wyglądałby zupełnie inaczej. Podobnie jak bez europejskiego tandemu twórców, jakże innych od pruderyjnych artystów wychowanych w Hollywood. Pochodzący z Węgier scenarzysta Joe Eszterhas i holenderski reżyser Paul Verhoeven bez żadnych zahamowań opowiedzieli tę mroczną i fascynującą historię o tajemniczej morderczyni i policjancie, który ulega pokusom. Do historii popkultury przeszła zaś słynna scena, w której grana przez Sharon Stone Catherine Tramell rozprasza przesłuchujących ją policjantów swym... brakiem bielizny. O tym jak doszło do realizacji tego filmu i rozmaitych kontekstach tego dzieła opowiada francusko/hiszpański dokument, w którym film wspominać będą zarówno jego gwiazdy Sharon Stone i Michael Douglas oraz twórcy: Paul Verhoeven, Joe Eszterhas czy pochodzący z Holandii autor zdjęć (a potem popularny reżyser blockbusterów) Jan de Bont.

"Chwila prawdy". Fascynujący, nowoczesny i oryginalnie podchodzący do tematu dwuczęściowy dokument o fenomenie piłki nożnej. To opowieść o najważniejszych meczach, piłkarzach, kibicach w różnych krajach, a wszystko pokazane w błyskawicznym, pulsującym skrócie wizualnym, hasłowo, ikonograficznie, na miarę dwudziestego pierwszego wieku i pulsujących social mediów. Zobaczymy tu jak na przestrzeni lat zmieniał się futbol i jego przedstawianie w mediach oraz jak zmieniał się świat wokół nas. W tej historii towarzyszyć nam będą zarówno słynni piłkarze z całego świata, którzy komentują i wspominają swe kariery, jak i ludzie patrzący na piłkę nożną ze sporego dystansu.

"JFK: Droga do prawdy" (od 22 listopada). Dokument, w którym słynny filmowy reżyser Oliver Stone po trzydziestu latach wraca do sprawy morderstwa prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. Trzy dekady wcześniej, w 1991 r. premierę miała jego fabularna opowieść o tej tragedii - trzygodzinny film "JFK" próbował poruszyć wszystkie wątki śledztwa w sprawie tego, wciąż nie do końca wyjaśnionego, morderstwa. Skomplikowana i pełna gwiazd produkcja zdobyła wtedy osiem nominacji do Oscara i dwie statuetki (za zdjęcia i montaż). Dziś Oliver Stone to zbliżający się powoli do osiemdziesiątki reżyser, z obsesją na punkcie polityki, o którym nie raz było głośno z racji jego kontrowersyjnych wypowiedzi i laurek (również filmowych) jakie wystawiał rozmaitym dyktatorom na całym świecie (w tym Putinowi). Jego powrót do tematu śmierci JFK to próba uaktualnienia wiedzy na temat zamachu oparta głównie na książce Jamesa DiEugenio i nowych odtajnionych dokumentach. Blisko dwugodzinna opowieść pełna archiwalnych zdjęć i nowych wywiadów miała premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

"Sisi. Dziedzictwo" (od 30 listopada). Niemiecko-austriacki dokument o Elżbiecie Bawarskiej często nazywanej Sisi. Ta panująca w drugiej połowie XIX wieku cesarzowa Austrii i królowa Węgier, to postać wymykająca się stereotypom europejskich władców tamtego czasu. Żona Franciszka Józefa I słynęła zarówno z urody jak i temperamentu, gdy po ślubie nie chciała się nagiąć do zasad sztywnej, dworskiej etykiety. Jej życie pełne było zarówno przyjemności, jak i tragicznych wydarzeń, łącznie z samobójstwem jedynego syna i śmiercią z rąk włoskiego anarchisty. Sisi stała się też z czasem bohaterką (pop)kultury. Największą rolę odegrały w tym trzy niemieckie filmy z lat 50. z młodą Romy Schneider w roli głównej, ale o cesarzowej powstawały także seriale (również animowane) czy wiedeński musical "Elizabeth", okrzyknięty najpopularniejszym niemieckojęzycznym musicalem wszech czasów. W dokumencie zobaczymy zainscenizowane wydarzenia z jej życia oraz usłyszymy historyków, którzy opowiedzą o życiu Sisi na tle historii epoki.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Tak zle w C+ nie bylo,zadnej premiery zagranicznej,same polskie filmy,trzeba bedzie sie zastanowic,czy dalej brac to barachlo,co miesiac gorzej.
 17