Łukasz Szewczyk31.05.2023 (11:31)2 komentarze

Canal+ Online na czerwiec. "Sortownia", "Yellowjackets 2", "Śubuk", "Silent Twins"

• Hity czerwca w Canal+ Online
Andrzej Chyra w serialu "Sortownia" / Fot. Canal+ /  Polsat
Andrzej Chyra w serialu "Sortownia" / Fot. Canal+ / Polsat
Wydarzeniem miesiąca Canal+ Online będzie premiera polskiego thrillera osadzonego w realiach oddziału ratunkowego jednego z warszawskich szpitali - "Sortownia" (od 16 czerwca). Historia Jacka Wolińskiego, lekarza SOR-u, który od wielu lat w całości poświęca życie pracy. I choć medycyna z pewnością jest jego powołaniem, poczucie władzy nad ludzkim życiem doprowadza go do moralnego dylematu. Z każdym kolejnym, trafiającym na oddział ratunkowy przypadkiem jest coraz bardziej rozdarty między etyką lekarską, a potrzebą wymierzenia sprawiedliwości tym, którym przewinienia mogłyby ujść na sucho. Główną rolę z serialu gra Andrzej Chyra.
Wśród filmowych premier na uwagę zasługuje nagrodzony Złotym Lwem film "Śubuk" (od 24 czerwca), opowiadający prawdziwą historię walki z bezdusznym systemem. Maryśka zaszła w nieplanowaną ciążę pod koniec lat 80. Ojciec dziecka, sporo starszy milicjant Darek, próbuje zmusić partnerkę do aborcji. Ta jednak decyduje się na samotne macierzyństwo, a pomoc w wychowaniu proponuje siostra dziewczyny. Po kilku latach Marta znika jednak z życia chłopca i jego matki, a Maryśka zaczyna zauważać, że Kuba znacznie różni się od swoich rówieśników. U posługującego się tylko jednym słowem - "śubuk" - chłopca, lekarze diagnozują autyzm. Dla młodej matki rozpoczyna to walkę z systemem, biurokracją i bezdusznością. Walkę o społeczną akceptację, zrozumienie, a przede wszystkim godne życie dla syna.

SERIALE
Z drugim sezonem powraca "Yellowjackets 2" (od 28 czerwca), produkcja Showtime nominowana do nagrody Emmy w siedmiu kategoriach (i do 16 innych nagród), uhonorowana dwoma Critics Choice Super Awards. Drugi sezon zaczyna się dwa miesiące po tragicznych wydarzeniach z pierwszej serii. Po katastrofie lotniczej uczennice z licealnej drużyny przebywają w odległej północnej dziczy. Surowe warunki zimy nasilają się z dnia na dzień, a psychika nastolatek pogarsza się równie szybko, zwłaszcza że zmuszone są do podejmowania skrajnie trudnych decyzji w walce o przetrwanie. Równocześnie śledzimy losy ocalałych ponad dwie dekady później, gdy wydarzenia z przeszłości wciąż nie dają o sobie zapomnieć.

Wśród pozostałych serialowych premier "Baronowie" (od 5 czerwca). Osadzona w latach 70. produkcja oparta luźno o historię założycieli dwóch legendarnych marek surferskich Rip Curl i Quicksilver. Stworzony przez Michaela Lawrence'a, Johna Molloya i Liz Doran serial opowiada o grupie przedsiębiorczych miłośników pływania na desce, którzy swoją pasję postanawiają zamienić w biznes. Snapper Webster i Bill Trotter Dwyre pracują razem przy produkcji pianek. Między kumplami rodzi się konflikt, a dawni przyjaciele zakładają konkurujące ze sobą firmy, stając się zaciekłymi rywalami.

"Wystawieni 3" (od 20 czerwca) to finałowy akt nagradzanego projektu artystycznego, który zapoczątkowany został w czasach pandemii COVID-19. Podczas gdy dwa pierwsze sezony serialu zrealizowanego w formie wideokonferencji skupiały się na życiu w dobie covidowych obostrzeń, trzeci podąża za parą aktorów, gdy porzuciwszy internetowe komunikatory, z powodzeniem kontynuują aktorskie kariery. W nowych odcinkach obok Tennanta i Sheena, którzy ponownie grają fabularyzowane wersje samych siebie, pojawiają się ich partnerki Georgia Tennant i Anna Lundberg oraz inni - prawdziwi rzecz jasna - członkowie ich rodzin. W serialu występuje także jego twórca (scenarzysta i reżyser) Simon Evans. Ponownie nie zabraknie gościnnych występów celebrytów z najwyższej półki. W poprzednich sezonach w serialu pojawili się m.in. Judi Dench, Whoopi Goldberg i Samuel L. Jackson.

Z kolei trzyodcinkowy mini serial "Ja też nienawidzę Suzie" (od 12 czerwca) jest kontynuacją szalonej produkcji ery #MeToo "Nienawidzę Suzie". Ekscentryczna gwiazda próbuje odbudować swoją karierę, biorąc udział w telewizyjnym tanecznym show - "Dance Crazee Xmas". W międzyczasie spiera się przed sądem ze swoim byłym mężem o to, z kim spędzi święta ich syn Frank. Czy upadłej celebrytce uda się odbudować życie i wrócić na pierwsze strony gazet w wielkim stylu?

FILMY
"Silent Twins" (od 9 czerwca) to nagrodzona czterema Złotymi Lwami oraz nominowana do ORŁÓW w siedmiu kategoriach koprodukcja Canal+ Polska w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Oparta na faktach opowieść o bliźniaczkach z Walii została doceniona przez krytyków m.in. za szczerość w opowiadaniu poruszającej historii oraz fantastyczne kreacje odtwórczyń głównych ról. June i Jennifer przyszły na świat w latach 60. w walijskiej rodzinie karaibskich imigrantów. Siostry, które przez pierwsze lata życia były radosnymi dziećmi, w pewnym momencie odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Ten pakt milczenia był formą wołania o pomoc bliźniaczek nękanych przez rówieśników z powodu koloru skóry. Mimo starań rodziców June i Jennifer przez lata utrzymywały kontakt wyłącznie ze sobą, a ich więź z czasem zaczęła mieć na nie destrukcyjny wpływ.

Z kolei "Fabelmanowie" (od 17 czerwca) to najnowszy film Stevena Spielberga nagrodzony dwoma Złotymi Globami oraz nominowany do Oscara w aż siedmiu kategoriach. Ten niejako autobiograficzny obraz to hołd dla kina i powrót legendarnego reżysera do czasów dzieciństwa, kiedy to zaczęła się jego fascynacja dziesiątą muzą. Film opowiada o dorastaniu Sammy'ego Fabelmana, syna twardo stąpającego po ziemi inżyniera i niespełnionej pianistki. Te dwie różne postawy rodziców mają ogromny wpływ na wrażliwego nastolatka, który z kamerą ojca stawia pierwsze kroki w świecie kina. Filmy stają się dla niego formą komunikacji niewymagającej słów. Komunikacji m.in. z członkami rodziny, których relacje, sekrety i dramaty są ważnym elementem historii Sammy'ego.

"Anatomia" (od 2 czerwca) to pełnometrażowy debiut Oli Jankowskiej. Ten kameralny dramat opowiada historię trzydziestoletniej Miki, która wraca do Polski po dłuższej nieobecności. Kobieta chce odwiedzić przebywającego w szpitalu ojca, który po urazie mózgu cierpi na zaniki pamięci. Choć dawny dom wydaje się jej obcy, Mika postanawia pozostać z ojcem, który jest przekonany, że córka wciąż jest nastolatką. Tak zaczyna się ich wspólna podróż przez czas, podczas której granice między przeszłością, a teraźniejszością zaczynają się zacierać.

"Zbrodnie przyszłości" (od 3 czerwca) to futurystyczny body horror w reżyserii jednego z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina Davida Cronenberga. W wizji filmowca w niedalekiej przyszłości ludzie doświadczają syndromu przyspieszonej ewolucji, zyskują neo-organy, a chirurgia i modyfikacje ciała stają się substytutem seksu. Kontrowersyjny performer Saul Tenser w pogoni za popularnością postanawia z kolejnych operacji na organach wewnętrznych uczynić medialne widowisko. Z pomocą swojej partnerki Caprice, poddaje się kolejnym nieodwracalnym modyfikacjom na oczach widzów. Jak daleko Tenser posunie się w swej organografii?

Bruce Willis w jednym z ostatnich filmów w swojej filmowej karierze, którą oficjalnie zakończył w 2022 roku. "Reguły zabijania" (od 29 czerwca). W tym klasycznym, kipiącym testosteronem i adrenaliną filmie akcji, widz trafia w środek skomplikowanej intrygi rozgrywającej się między rosyjską mafią, a meksykańskim kartelem. Kiedy dwoje policjantów zostaje przypadkowymi świadkami nieudanego zamachu zleconego przez bezwiednego mafiosa Arnolda Solomana, stają się celami przestępcy. Zlecenie ich wyeliminowania otrzymuje były żołnierz piechoty morskiej, obecnie płatny zabójca, Gabriel Tancredi. Mimo grożącego niebezpieczeństwa egzekutor postanawia złamać swój kodeks i uratować młodą policjantkę.

DOKUMENT
W zrealizowanym koprodukcji Canal+ obrazie "Simona" (od 5 czerwca) Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, wyrusza do Puszczy Białowieskiej w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie "kim naprawdę była Simona?". Biologiem, profesorem nauk leśnych, miłośniczką i znawczynią zwierząt. Dziś jest legendą, prekursorką i ikoną ekologicznego spojrzenia na świat. W filmie znalazły się archiwalne nagrania z udziałem Kossak oraz relacje osób, które ją znały.

Z kolei film dokumentalny Kristy Guevara-Flanagan "Części intymne" (od 19 czerwca) ukazuje ewolucję nagości i scen seksu w przemyśle filmowym. W szczerych rozmowach gwiazdy kina odpowiadają na pytania dotyczące seksualizacji kobiecego ciała w filmie. W produkcji udział wzięły reżyserki, scenarzystki i aktorki, w tym Jane Fonda, Joey Soloway, Angela Robinson, Karyn Kusama, Rosanna Arquette , Emily Meade, Alexandra Billings, Rose McGowan, Stacy Rukeyser. Kobiety opowiadają m.in. o tym jak zmieniły się zarówno standardy pracy na planach, ale i te dotyczące kanonów piękna.

"Salvatore: Artysta w świecie obuwia" (od 12 czerwca) to nominowana do Critics' Choice Documentary filmowa biografia szewca, w którego butach chodziły największe sławy Hollywood. Zubożały szewc, włoski imigrant, który stał się światowej sławy projektantem. Jego spuścizną jest nosząca jego imię jedna z najważniejszych marek modowych i perfumeryjnych dzisiejszych czasów. Jedenasty spośród czternaściorga dzieci rodziny Ferragamo, wyjechał z ojczyzny w 1914 roku jako szesnastolatek. Pierwszy biznes założył w Santa Barbara, ówczesnym centrum przemysłu filmowego, a następnie wraz z nim przeniósł się do Hollywood. I tam właśnie, w epoce kina niemego, zbudował obuwniczą potęgę. Ubierał stopy największych gwiazd swoich czasów, tworzył projekty do kultowych dziś filmów.

"Tańcząc Pinę" (od 26 czerwca). Pina Bausch to jedna z najważniejszych choreografek i najbardziej wpływowych tancerek w historii. Jej ponadczasową spuściznę i uniwersalną siłę tańca udowadnia w swoim filmie Floriana Heinzen-Ziob. Młodzi tancerze z dwóch kontynentów przed kamerami na nowo odkrywają twórczość Piny. Pod opieką członków jej zespołu Wuppertal Tanztheater, artyści z Semperoper Ballet Company z Drezna i École des Sables z rybackiej wioski z okolic Dakaru, starają się odtworzyć układy taneczne do "Ifigenii w Taurydzie" oraz "Święta wiosny". Wymagające układy choreograficzne tancerze muszą przefiltrować przez własne uczucia, doświadczenie oraz możliwości swoich ciał.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Bardzo dobry miesiąc
 3  
Zgadzam się z Bredziokiem.
 1