Łukasz Szewczyk27.05.2024 (14:21)brak komentarzy

Filmowy sparing w Kino TV

• "Rocky" to ikoniczna saga sportowa, która zdobyła serca widzów na całym świecie, doczekała się licznych kontynuacji i na stałe zapisała na kartach historii popkultury.
• Pierwsze cztery filmy z serii "Rocky" pojawią się na antenie Kino TV we wszystkie czerwcowe środy
"Rocky"
Filadelfia. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) to walczący o przetrwanie bokser, który wciąż czeka na swoją wielką szansę. Pomiędzy treningami zarabia na życie jako windykator długów dla lokalnego gangstera, z trudem utrzymując się na powierzchni. Pewnego dnia w mieście pojawia się mistrz wagi ciężkiej, Apollo Creed (Carl Weathers). Jego menedżerowie chcą zorganizować pokazową walkę między championem a początkującym bokserem. Spotkanie to reklamowane jest jako szansa dla nowicjusza, który dzięki pojedynkowi z mistrzem zyska sławę i trafi w poczet najlepszych pięściarzy w kraju. Tak naprawdę walka jest ustawiona i ma zapewnić Creedowi łatwe zwycięstwo. Zrządzenie losu sprawia, że to właśnie Rocky przykuwa uwagę organizatorów wydarzenia. Nikt jednak nie mówi o tym, że tak naprawdę nie ma szansy na pokonanie Creeda. Nieświadomy niczego bokser uznaje pojedynek za swoją ostatnią szansę na wyjście z cienia i stawia wszystko na jedną kartę.
Filmowy Rocky Balboa stał się ikoną siły, determinacji i nieustępliwości. Jego historia jako mało znanego boksera, który otrzymuje ostatnią szansę na sukces, zdobyła serca widzów na całym świecie. Film ukazuje nie tylko walkę w ringu, ale również osobiste dążenie do celu
i pokonywanie własnych ograniczeń. Równie ciekawa historia walki z przeciwnościami losu odbyła się za kulisami powstawania filmu. Twórca "Rocky'ego" - Sylvester Stallone - dziś ikona kina akcji, w pierwszej połowie lat 70-tych wciąż próbował przebić się do kina głównego nurtu. Miał na koncie kilka ról, nie był jednak rozpoznawalny na tyle, by móc przebierać w intratnych propozycjach. Zainspirowany prawdziwym sportowcem - Chuckiem Wepnerem, który walczył z legendarnym Muhammadem Ali, Stallone napisał własny scenariusz w zaledwie trzy dni i ruszył na podbój wytwórni filmowych z tylko jednym warunkiem: to on ma wcielić się w pięściarza. Mimo kuszących propozycji sprzedania praw do filmu, Stallone posłuchał swojej intuicji i podpisał kontrakt ze studiem MGM, które oferowało za prawa mniej pieniędzy, ale zgodziło się na obsadzenie go w głównej roli.

Nieoczekiwanie niskobudżetowy "Rocky" podbił serca widzów i okazał się olbrzymim hitem. Film zarobił ponad 150 milionów dolarów i sprawił, że nieznany szerszej publiczności Stallone stał się gwiazdą. Komercyjnemu sukcesowi filmu towarzyszył również ten artystyczny: produkcja otrzymała aż dziesięć nominacji do Oscara, ostatecznie zdobywając trzy statuetki w tym tę najważniejszą - dla najlepszego filmu. Tak spektakularne wyniki nie pozostawiały twórcom wyboru, "Rocky" potrzebował kontynuacji. Tym razem Stallone nie tylko napisał scenariusz, ale również podjął się reżyserii filmu. Przez lata powstało łącznie 9 produkcji opartych na historii filadelfijskiego, leworęcznego boksera: "Rocky" (1976), "Rocky II" (1979), "Rocky III" (1982), "Rocky IV" (1985), "Rocky V" (1990) i "Rocky Balboa" (2006). Ponadto, spin-off zatytułowany "Creed: Narodziny legendy" skupił się na postaci Adonisa Creeda, syna Apollo Creeda i zapoczątkował osobną trylogię osadzoną w uniwersum "Rocky'ego".

"Rocky" w 2006 roku został dodany do listy filmów National Film Registry tworzących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych. Mimo upływu lat, wciąż ma wyjątkowe miejsce w sercach fanów na całym świecie i to właśnie on stanowił punkt odniesienia dla produkcji
o sportach walki. Ikoniczny motyw muzyczny "Gonna Fly Now" skomponowany przez nominowanego do Oscara Billa Contiego stał się nieodłącznym elementem serii filmów "Rocky". Piosenka towarzyszyła bohaterowi podczas jego treningów i stała się symbolem motywacji i determinacji, a teledyskowy montaż treningowy wyznaczył trendy filmowe na następne lata. Sprawił również, że w Filadelfii powstał zupełnie nowy zwyczaj - wzorem filmowego boksera, każdy kto odwiedza miasto, musi wbiec na szczyt wysokich schodów Muzeum Sztuki Współczesnej. Seria "Rocky" to też niezapomniane pojedynki w ringu. Widowiskowe walki na pięści obfitują w krew, pot i łzy: jeszcze żaden film tak naturalistycznie nie ukazywał obrażeń i nie oddawał hołdu wytrzymałości ciała i ducha walczącego sportowca. Starcia Rocky'ego niosą za sobą ponad sportowy przekaz: są zmaganiem ze słabościami, udowadniają, do czego można dojść wytrwałością i ciężką pracą.

Plan emisji w Kino TV: "Rocky I" (5 czerwca o godz. 20:00), "Rocky II" (12 czerwca o godz. 20:00), "Rocky III" (19 czerwca o godz. 20:00), "Rocky IV" (26 czerwca o godz. 20:00)