Łukasz Szewczyk25.05.2021 (10:37)6 komentarzy

Ponad połowa Polaków nie popiera opłaty reprograficznej

• Co Polacy wiedzą i co sądzą o nowej opłacie reprograficznej?
praca work laptop home-office
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło na początku maja 2021 r. projekt dotyczący rozszerzenia listy urządzeń, które obejmować będzie tzw. opłata reprograficzna. Zgodnie z założeniami ma zapewnić twórcom godziwą rekompensatę z tytułu potencjalnej straty, jaką mogliby ponieść z powodu kopiowania ich utworów na nośniki.
Obecnie w Polsce opłata ta obejmuje kserokopiarki, magnetofony i magnetowidy, a obowiązek odprowadzania opłaty ciąży na importerach i producentach sprzętów umożliwiających wykonywanie kopii oraz producentach i importerach tzw. czystych nośników, jak również na właścicielach punktów ksero.

Nowelizacja rozporządzenia zakłada wprowadzenie opłaty reprograficznej od każdego urządzenia, które umożliwia nagrywanie, kopiowanie lub odtwarzanie zewnętrznych środków przekazu (np. nagrywarki CD/DVD/Blu-ray, urządzenia skanujące i kopiujące, komputery, laptopy, tablety itp.). Część ekspertów zauważa, że w teorii opłata ciążyć będzie na importerach i producentach urządzeń, ale faktyczne koszty prawdopodobnie poniosą końcowi odbiorcy, czyli konsumenci.


Większość Polaków (58%) nie słyszało w ogóle o opłacie reprograficznej. Prawie co czwarty badany (24%) o niej słyszał, ale nie wie na czym ona polega. Co piąty badany (18%) deklaruje, że słyszało o opłacie reprograficznej i wie na czym ona polega.

Mając na uwadze niepełną świadomość Polaków na temat nowelizacji, przed pytaniem o poparcie dla wprowadzenia opłaty reprograficznej od kolejnych urządzeń, przedstawiliśmy wszystkim respondentom opis wyjaśniający, czym jest opłata reprograficzna oraz na czym polegać będzie zmiana dotycząca opłaty.

Co Polacy wiedzą i co sądzą o nowej opłacie reprograficznej?
Co Polacy wiedzą i co sądzą o nowej opłacie reprograficznej?
53% Polaków nie popiera wprowadzenia opłaty reprograficznej na każde urządzenie, które potencjalnie umożliwia nagrywanie, kopiowanie lub odtwarzanie zewnętrznych środków przekazu (np. nagrywarki CD/DVD/Blu-ray, urządzenia skanujące i kopiujące, komputery, laptopy, tablety itp.).


Tylko co piąty badany (22%) popiera wprowadzenie opłaty reprograficznej na kolejne urządzenia. Warto zauważyć, że tylko 4% Polaków zdecydowanie popiera nowelizację rozporządzenia dotyczącego opłaty reprograficznej. Co czwarty respondent (25%) nie ma w tym temacie wyrobionego zdania.


- Sceptyczne nastawienie do opłaty reprograficznej ma w znacznej mierze wymiar psychologiczny i może być wywołane zwyczajną obawą przed czymś zupełnie obcym, obcobrzmiącym. Obawa ta wynika również z pewnej dezorientacji informacyjnej i braku jednego źródła informacji, które wskazałoby, kto faktycznie poniesie koszty nowelizacji - importerzy i producenci urządzeń czy może zwykli konsumenci? - komentuje Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu SW Research.

Prezentowane wyniki pochodzą z badania omnibusowego OmniWatch48 zrealizowanego w dniach 18-20 maja 2021 roku metodą wywiadów on-line (CAWI) na próbie 1533 Polaków.
SW Research

Komentarze (1 - 6 z 6)

I jak ma w tym kraju być dobrze, skoro tylko 18% wie o danej sprawie i że, rząd nas okradnie? A później ta cała reszta idzie do urn i głosuje.
 1  
Takie czasy niestety. Poziom polskiej edukacji robi swoje. Ważniejsze jest składanie rączek i klękanie przed panami w długich czarnych, zamiast uczyć młodych życia i myślenia.
 2  
Panie i panowie "artyści" ..... zmieńcie pracę, weźcie kredyt.
 2  
A te magnetofony to szpulowe czy kasieciaki?
 1  
Zrzutka na tych mniej zdolnych, na tych co nie potrafią, a chcą być artystami :D :D :D
 8  
To nie jest podatek.
Nasza partia nie wprowadziła nigdy żadnego podatku.
To tylko opłata+, która się przyda Pietrzakowi i na rozwój disco-polo.

Nie pozdrawiam z województwa radomskiego.


KURTYNA!
Maciej z Radomia liżący kota i PiS 25.05.2021 (18:49:41)
 0