Łukasz Szewczyk21.12.2021 (11:09)1 komentarz

Testy technologii 5G Standalone w sieci Plus

• Operator sieci Plus wraz firmami Ericsson oraz OPPO prowadzi intensywne testy 5G w technologii Standalone.
• Sieć 5G w technologii Standalone działa niezależnie od infrastruktury LTE, co przekłada się na jeszcze wyższą szybkość wysyłania i pobierania danych oraz niższe opóźnienia.
Wykorzystywana w aktualnie działających sieciach 5G technologia Non-Standalone (NSA) wymaga integracji 5G z infrastrukturą 4G, natomiast 5G Standalone (SA) działa całkowicie niezależnie od sieci wcześniejszych generacji. Przekłada się to na jeszcze lepsze parametry transmisji danych, większą pojemność oraz zmniejszenie opóźnień. Dodatkowo, 5G SA umożliwia wdrożenie nowych rozwiązań biznesowych opartych o tzw. plastrowanie sieci (network slicing). Warto również podkreślić fakt, że 5G SA jest najbardziej energooszczędną generacją sieci komórkowych.
- Od uruchomienia pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce nieustannie pracujemy nad rozwojem tej technologii. Nie chcemy, aby 5G kojarzone było jedynie z kampaniami reklamowymi, lecz staramy się, aby było realną odpowiedzią na zachodzące na naszych oczach zmiany i wiążące się z nimi potrzeby naszych klientów. Prace nad rozwojem technologii 5G Standalone są kolejnym elementem procesu, dzięki któremu użytkownicy Plusa mogą korzystać z najnowszych światowych rozwiązań technologicznych - powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.

Testowane w Plusie rozwiązanie 5G SA firmy Ericsson składa się z dwóch elementów: radiowej sieci dostępowej RAN - Ericsson Radio System oraz sieci szkieletowej - Ericsson 5G Core. W testach wykorzystywane są smartfony z obsługą 5G SA marki OPPO.

- Sieć 5G SA będzie nabierać coraz większego znaczenia, zwłaszcza w przypadku nowych zastosowań dla przemysłu. Ericsson udowadnia, że jest gotowy dostarczyć technologię, która sprawi, że 5G odniesie sukces w Polsce dla wszystkich konfiguracji 5G - powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. - We współpracy z naszymi partnerami: firmą Ericsson i Plus, intensywnie pracujemy nad stworzeniem samodzielnej łączności 5G, która odkryje nowe możliwości i przyniesie dalsze korzyści milionom naszych użytkowników w Polsce. Wliczając innych klientów sieci 5G w naszym regionie (CEE), spodziewamy się do roku 2026 liczby 180 mln aktywnych użytkowników. - skomentował Johnny Zhang Prezydent OPPO, Regionu Centralnej i Wschodniej Europy (CEE).

Ericson Radio System to otwarte na nowe usługi radiowe rozwiązanie dostępowe w pełni przygotowane do dalszego rozwoju sieci komórkowych. Dzięki zastosowaniu agregacji pasm 5G zwiększa się pojemność oraz zasięg sieci. Massive MIMO i mmWave w sieci 5G SA umożliwiają połączenia z bardzo niskimi opóźnieniami i wyższymi niż dotychczas prędkościami transmisji danych.

Komentarze (1 - 1 z 1)

I tak nie mieli żadnej konkurencji jeżeli chodzi o 5G
 1